Park Cytadela 46s
Park Cytadela jest położony w miejscu dawnej Cytadeli Poznańskiej. Obiekt znajdujący się na zachodnim brzegu Warty, dawniej znany także pod nazwą Fort Winiary, ma fascynującą i burzliwą historię. Jej początki sięgają czasów pruskich, gdy w 1828 roku rozpoczęto budowę kompleksu fortyfikacyjnego mającego pełnić rolę umocnionego punktu obronnego.
Historia – Fort Winiary
Zbudowana według ówcześnie nowoczesnych wzorców cytadela była elementem tzw. Twierdzy Poznań, czyli linii umocnień chroniących przed ewentualną inwazją z kierunku wschodniego. Poznań leżał bowiem w strategicznej lokalizacji na drodze z granicy prusko-rosyjskiej do Berlina. Imponujące mury, fosy i bastiony stanowiły potężną fortyfikację, która wznosiła się nad miastem.
Podczas Powstania Wielkopolskiego w 1918 roku Cytadela Poznańska odgrywała kluczową rolę jako punkt oporu dla polskich sił powstańczych. Dzięki Polakom wchodzącym w skład pruskiej obsady fortu, udało się najpierw kontrolować łączność miasta z Berlinem, a następnie wprowadzić powstańców do Cytadeli. Po zakończeniu walk miejsce stało się ważnym symbolem walki o niepodległość i wolność.
Po zakończeniu I wojny światowej Cytadela Poznańska straciła swoje strategiczne znaczenie. Niegdyś nowoczesna, w swojej formie nie przystawała do bardziej współczesnych warunków prowadzenia konfliktów zbrojnych. Ostatecznie wzięła jednak udział w starciach pod koniec drugiej wojny światowej, gdy niemiecki garnizon bronił się przed natarciem Armii Czerwonej i mieszkańców Poznania, dziś określanych mianem cytadelowców.
Po II wojnie światowej
Rozległe zniszczenia powstałe w trakcie tego szturmu sprawiły, że po drugiej wojnie światowej stopniowo porzucono koncepcję wykorzystywania tego obiektu przez wojsko. Część obiektów rozebrano, a pochodzące z nich cegły posłużyły w latach .50 do odbudowy zrujnowanego Poznania.
Wraz z rozwojem miasta, z czasem zaczęto przeobrażać te fortyfikacje w przestrzeń publiczną. W latach 60. XX wieku rozpoczęto proces przebudowy, który zaowocował powstaniem Parku Pomnika Przyjaźni i Braterstwa Broni Polsko Radzieckiej. Nazwa ta została zmieniona w 1992 roku na Park Cytadela, który możemy podziwiać dzisiaj.
Park Cytadela
Otwarty dla mieszkańców i turystów, park oferuje przyjemne tereny rekreacyjne, liczne alejki spacerowe, tereny piknikowe i place zabaw dla dzieci. Jego malownicze otoczenie, wraz z resztkami dawnych fortyfikacji, stanowi unikalne połączenie historii i przyrody.
Park Cytadela w Poznaniu stanowi zatem miejsce, które nie tylko zapewnia wypoczynek i rekreację, ale także przypomina o dawnych czasach i świadczy o bohaterskiej historii miasta.
Film przedstawia ujęcia z lotu dronem nad terenem współczesnego Parku Cytadela. Jego wykonanie było możliwe dzięki usługom świadczonym przez spółkę WCWI.
WCWI Sp. z o.o.
Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji Sp. z o.o. jest spółką, której jedynym udziałowcem jest miasto Poznań. Jednym z kluczowych elementów działalności spółki są działania na rzecz rozwoju Poznania i regionu. Jest to możliwe poprzez pozyskiwanie inwestorów i wsparcie procesów inwestycyjnych w Wielkopolsce. Celem spółki jest także rozwój przedsiębiorczości na terenie Poznania, w tym prowadzenie Poznańskiego Parku Technologiczno Przemysłowego.
Do licznych usług świadczonych przez WCWI zaliczają się również loty dronem. Ułatwiają one wykonywanie prac, które w normalnych warunkach są czasochłonne i mogą generować dodatkowe koszty. Dzięki usługom dronowym, inspekcje nieruchomości lub środowiskowe i audyty energetyczne budynków są prostsze niż kiedykolwiek.
Więcej informacji na temat usług dronowych jest dostępnych na stronie: Usługi dronem (drony.wcwi.poznan.pl).