Biblioteka Raczyńskich
Poznańska Biblioteka Raczyńskich to jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych w naszym mieście. Jest najstarszą działającą biblioteką publiczną w Polsce, a jej historia sięga XIX wieku.
Historia Biblioteki
Założył ją w 1829 roku hrabia Edward Raczyński. Od początku miała pełnić funkcję publiczną, co znalazło odzwierciedlenie w zapisach jej pierwszego statutu: „Przeznaczeniem Biblioteki Raczyńskich jest aby w czytelni, która w tejże będzie urządzoną, każdy bez różnicy osób w dniach i godzinach oznaczonych miał prawo z niej korzystać”.
Zbiory Biblioteki na początku składały się ze zbiorów rodzinnych jej fundatora. Później wzbogaciły ją liczne rękopisy, starodruki, mapy, grafiki i inne cenne dzieła. Znajdując się w obszarze zaboru pruskiego, stanowiła ostoję polskiej kultury, skutecznie opierając się próbom germanizacji.
Budynek Biblioteki Raczyńskich od frontu był wzorowany na wschodniej fasadzie paryskiego Luwru. Do dziś zachwyca swoją architekturą i historycznym charakterem. Dzięki starannemu zachowaniu oryginalnych elementów oraz ciągłym inicjatywom edukacyjnym i kulturalnym, biblioteka przyciąga zarówno mieszkańców Poznania, jak i turystów z całego świata. Ten budynek stanowił siedzibę Biblioteki do zakończenia II wojny światowej, gdy zniszczenia uniemożliwiły jego dalszą eksploatację.
Po wojnie Biblioteka działała w budynku po dawnej szkole przy ul. Św. Marcin, gromadząc w nim ocalałe resztki księgozbiorów z terenu całego miasta. Przystąpiono także do systematycznego uzupełniania nowych zbiorów oraz ich udostępniania w czytelniach ogólnej i czasopism. Od 1949 r. rozpoczęto tworzenie ogólnomiejskiej sieci filii bibliotecznych. Odbudowę zabytkowego gmachu przy placu Wolności zapoczątkowano w 1953 r. według projektu Janiny Czarneckiej. Oddano go do użytku trzy lata później, udostępniając w nim m.in. zbiory specjalne. W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Biblioteka przechodziła liczne reorganizacje, a nazwę zmieniono na Miejską Bibliotekę Publiczną im. Edwarda Raczyńskiego. Dopiero w 1990 r. powrócono do nazwy historycznej, którą w statucie nadał książnicy jej fundator.
Czasy współczesne
Wreszcie w 2013 roku dzięki wsparciu organizacji społecznych, Rady Miasta Poznania i funduszom europejskim, udało się otworzyć zmodernizowany gmach Biblioteki Raczyńskich. Wykorzystując jej pierwotną siedzibę, rozbudowano bibliotekę o dodatkową przestrzeń dla zbiorów i dostosowano budynek dla potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
Dziś Biblioteka Raczyńskich pozostaje nie tylko miejscem przechowywania bezcennych zbiorów. Jest także centrum aktywności kulturalnej, organizując wystawy, wykłady, warsztaty i inne wydarzenia promujące literaturę, naukę i sztukę. Jej wpływ na rozwój kulturalny Poznania i Polski jako całości pozostaje niezaprzeczalny, czyniąc ją dumnym dziedzictwem narodowym.
Biblioteka Raczyńskich
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową Biblioteki Raczyńskich (bracz.edu.pl), na której można znaleźć aktualności dotyczące bieżącej działalności Biblioteki i jej filii oraz sprawdzić dostępność książek w katalogu internetowym.
Film został zrealizowany przez Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji. To spółka, której jedynym udziałowcem jest miasto Poznań. Poza działaniami na rzecz rozwoju Poznania i regionu, świadczy również usługi związane z dronami. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie internetowej: Usługi dronem (drony.wcwi.com.pl).
Materiał posiada napisy w języku polskim.
Opcje udostępniania Video ID: 962 https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=962&autoplay=false