Szlak Pracy Organicznej – Biblioteka Raczyńskich 6m 32s
POZNAŃ, BIBLIOTEKA RACZYŃSKICH. Kolejnym miejscem na Szlaku Pracy Organicznej jest Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu ufundowana przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego w 1829 r. Historię gmachu Biblioteki można podziwiać na zachowanych w zbiorach specjalnych fotografiach i rycinach. Od samego początku dostęp do czytelni był darmowy i przysługiwał każdemu, niezależnie od jego statusu społecznego, wykształcenia i stanu majątkowego. Podczas II wojny światowej spłonęła większość księgozbioru, część udało się ewakuować. Obecnie Biblioteka Raczyńskich dysponuje prawie dwoma milionami książek, posiada rozległą sieć filii i trzy muzea literackie: Józefa Ignacego Kraszewskiego, Henryka Sienkiewicza i Kazimiery Iłłakowiczówny. W ubiegłym roku do Biblioteki trafiła kolekcja szklanych negatywów z archiwum zakładów Hipolita Cegielskiego. Film powstał dzięki współpracy zespołu Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk. Całość prac nad popularyzacją Szlaku Pracy Organicznej koordynuje na zlecenie Samorządu Województwa Wielkopolskiego Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze.
wywiad: Jacek Kubiak i Agata Biegaj-Uran zdjęcia i montaż: Michał Nowakowski koordynacja: Agata Biegaj-Uran
Wszystkie filmy z cyklu będą dostępne na stronie Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej: https://historiamowiona.poznan.pl/mediateka/
Poznańskie Archiwum Historii Mówionej
Film udostępniamy na Video Poznań (video.poznan.pl) dzięki uprzejmości Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej. Dzięki wywiadom ze świadkami historii, Archiwum utrwala żywe relacje z najważniejszych wydarzeń z historii Polski i naszego regionu.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: PAHM (historiamowiona.poznan.pl), na której można znaleźć pozostałe nagrania.