Dobrochna Konrad – Ostatnie pożegnanie
Dobrochna Konrad jest jedną z dwóch córek Stanisława Pełki, urodzonego w 1893 roku nauczyciela, później dyrektora szkoły powiatowej w Radziechowie (woj. tarnopolskie). W nocy z 26/27 sierpnia 1939 roku, mama pani Dobrochny Zofia, obudziła ją i siostrę Danutę, aby pożegnały się z ojcem, który odjeżdża. Jak wspomniała w rozmowie z nami: “Tatuś odwrócił się i powiedział: patrzcie do okna, ja wam dam znak latarką.” To były jego ostatnie słowa i pożegnanie z rodziną. Por. Pełka wyruszył pociągiem do punktu zbornego w Brodach, do jednostki kwatermistrzowskiej. Jak okazało się później, w okolicach granicy wschodniej został wzięty do niewoli przez Sowietów i przewieziony do Starobielska. Zginął w kwietniu 1940 r. w masowych egzekucjach w Charkowie. W tym samym miesiącu żona porucznika wraz z córkami została wywieziona do Kazachstanu.
Wywiad zrealizowany w ramach projektu Poznańskie Rodziny Katyńskie.
Pełen zapis dostępny na stronie internetowej Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej: tutaj
Poznańskie Archiwum Historii Mówionej
Film udostępniamy na Video Poznań (video.poznan.pl) dzięki uprzejmości Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej. Dzięki wywiadom ze świadkami historii, Archiwum utrwala żywe relacje z najważniejszych wydarzeń z historii Polski i naszego regionu.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: PAHM (historiamowiona.poznan.pl), na której można znaleźć pozostałe nagrania.
Film dostępny z napisami:Opcje udostępniania Video ID: 1275 https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=1275&autoplay=false