Forum Rozwoju Miast 2024 – dzień 1, na żywo
Tegoroczna edycja Forum Rozwoju Miast odbywa się pod hasłem „Miasto wobec osamotnienia i samotności”. Będziecie mieli okazję wysłuchać wypowiedzi zaproszonych prelegentek i prelegentów, którzy zwrócą uwagę na różne sposoby rozwiązywania tytułowego problemu.
Plan pierwszego dnia forum, czyli 14 października 2024:
15:30 – 16:30 Debata: Moc „słabych” więzi. Projektowanie relacji w przestrzeni miejskiej.
Samotność i osamotnienie wymagają doprecyzowania znaczeniowego i określenia ich wydźwięku psychologicznego. Podczas gdy samotność nie musi być zła, a nawet jest potrzebna do regeneracji, osamotnienie jest zawsze negatywną sytuacją. Wobec tego stawiamy pytania: jak projektować w miastach przestrzenie przygodnych miejskich spotkań? Jak udanie łączyć pokolenia i tworzyć życiodajne relacje – każda z grup demograficznych zmaga się z różnymi problemami związanymi zarówno z osamotnieniem, jak i wymuszoną izolacją. Jak prowokować aranżacją przestrzenną interakcje owocujące nawiązaniem potrzebnych „słabych” więzi? Jak te potrzeby przekładają się na strategie urbanistyczne, pomysły na budowanie nastawionych na relacje projektów realizowanych w przestrzeniach publicznych?
W dyskusji udział wezmą: Monika Arczyńska, Monika Bakke, Jo Jurga.
Moderacja: Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana)
17:00 – 18:00 Debata: „Art as a Game Changer for Societal Challenges”
Podczas dyskusji Profesor Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Mateusz Bieczyński, wraz z artystką wizualną Joanną Rajkowską, dyrektorem Moderna Museet Johnem Peterem Nilssonem oraz artystą wizualnym i rektorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, prof. Maciejem Kurakiem, skupią się na roli sztuki w podejmowaniu wyzwań społecznych, ze szczególnym naciskiem na to, w jaki sposób projekty artystyczne i programy kulturalne mogą promować integrację społeczną, przeciwdziałać wykluczeniu i łagodzić skutki współczesnej alienacji. Opierając się na doświadczeniu twórców i liderów instytucji publicznych, wspólnie zbadają transformacyjny potencjał sztuki w budowaniu bardziej integracyjnych i połączonych społeczności oraz podzielą się spostrzeżeniami na temat tego, w jaki sposób inicjatywy kulturalne mogą wspierać poczucie przynależności i pomóc zmniejszyć społeczny wpływ samotności i izolacji w środowiskach miejskich.
Opcje udostępniania Video ID: https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=&autoplay=false