Szkolenie liderów prostego języka w UMP
Poniedziałek 21 października stał się okazją do pierwszego spotkania z liderami prostego języka, wytypowanymi zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania. Prawie 60 osób zgromadziło się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, by poznać zadania wynikające z nowej funkcji, a także wysłuchać prelekcji prof. Jarosława Liberka z UAM i Tomasza Hoffmanna z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Spotkanie otworzył Sekretarz Miasta, p. Stanisław Tamm, który podziękował wszystkim za przybycie i zachęcił do kontynuowania wysiłku umysłowego w zakresie upraszczania komunikacji urzędowej. Specjalne podziękowania skierował też do prof. Liberka, który uczestniczy w projekcie od samego początku i dzięki któremu już za kilka dni ruszy kolejna edycja studiów podyplomowych z prostego języka na UAM. Warto wspomnieć, że tegorocznymi słuchaczkami będą dwie liderki prostego języka: p. Patrycja Jasińska z Biura Spraw Lokalowych oraz p. Katarzyna Szymańska z Wydziału Gospodarki Komunalnej, więc te wydziały zyskają dodatkowe wsparcie merytoryczne.
Następnie p. Marlena Antczak z Wydziału Organizacyjnego omówiła kwestie organizacyjne związane z wprowadzeniem prostego języka jako standardu komunikacji w Urzędzie Miasta Poznania. Wspomniała, że zarządzenie to zostało objęte szczególnym zainteresowaniem, ponieważ dotyczy w zasadzie każdego pisma powstającego w urzędzie, komunikatu czy artykułu publikowanego na naszych stronach. Wydział Organizacyjny będzie wspierał liderów w upraszczaniu tekstów, ale także prowadził okresowe audyty i monitorował sposoby wykonania zarządzenia, m.in. w zakresie przygotowania listowników i szablonów pism zgodnych z wymogami dostępności cyfrowej.
P. Paulina Poniatowska z Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa przypomniała krótko, że dostępność cyfrowa to nie tylko konieczność dostosowania listowników wydziałowych, ale i wszelkie komunikaty publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej oraz artykuły na stronie poznan.pl. Przy tworzeniu treści publikowanych w internecie należy pamiętać o ich właściwym formatowaniu.
Głos praktyków
Po omówieniu spraw organizacyjnych przyszła pora na część wykładową.
Prof. Liberek zaczął od przypomnienia najważniejszych zasad upraszczania okraszonych licznymi, nierzadko humorystycznymi przykładami, nie tylko z naszego własnego podwórka, ale i z innych urzędów czy instytucji. Omówił też najnowsze zmiany w pisowni, które Rada Języka Polskiego planuje wprowadzić w życie od 1 stycznia 2026 r. Część z nich będzie szczególnie ważna dla nas, urzędników, dlatego poświęcimy im osobny wpis, żeby powoli oswajać się z rewolucją ortograficzną, jaka niewątpliwie nas czeka w niedalekiej przyszłości…
Ostatnim punktem wystąpienia prof. Liberka były modne dziś feminatywy i tu, uwaga, ciekawostka: żeńskie końcówki gramatyczne w nazwach zawodów to nie jest z pewnością wymysł XXI wieku, ani nawet XX. Okazuje się, że niektóre formy (np. magistra, doktorka czy posłanka) były notowane już w słownikach z XVIII i XIX wieku. Nawet budząca wciąż mieszane uczucia „gościni” po raz pierwszy pojawiła się już w XIX wieku. Aż chciałoby się powiedzieć – tak jak i w przypadku ruchu prostego języka – nic nowego pod słońcem…
Na sam koniec p. Tomasz Hoffmann z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego opowiedział krótko o tym, jak rozwijało się Proste Pismo przez kilka ostatnich lat – od prostej bazy pism urzędowych do zaawansowanego narzędzia, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do upraszczania tekstów. A to jeszcze nie koniec, bo maszyna jest dalej trenowana na kolejnych dużych zbiorach danych.
Pojawiają się również dalsze możliwości rozwoju narzędzia, takie jak generowanie treści, np. korespondencji mailowej z użyciem AI, czy włączenie wtyczki chat-Bot (asystenta urzędnika). Zmiany w świecie najnowszych technologii postępują tak szybko, że kto wie, jakie ścieżki otworzą się przed nami za kolejnych kilka lat?
Spotkanie zamknęła Zastępczyni Dyrektora Wydziału Organizacyjnego, p. Barbara Dziczkaniec, zachęcając liderów do działania i wyrażając nadzieję, że wieść o prostym języku będzie się niosła dalej w świat.
Prosty język
Projekt prostego języka jest realizowany w poznańskim urzędzie już od czterech lat. W tym czasie urząd nawiązał współpracę z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Te trzy instytucje połączyły nowoczesne formy komunikacji, tradycję filologiczną i innowacyjne technologie cyfrowe, żeby odmienić oraz ocieplić wizerunek urzędu wśród mieszkańców i mieszkanek miasta.
Dowiedz się więcej z artykułu: Poznański urząd … (poznan.pl).
Opcje udostępniania Video ID: 1321 https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=1321&autoplay=false