Katarzyna Wala – Poznaj Poznanianki 2022 1m 7s
Poznanianki to akcja społeczna której celem jest zwrócenie uwagi na działania tych mieszkanek stolicy Wielkopolski, których aktywność służy wzmocnieniu i dostrzeżeniu ważnej roli kobiet w życiu Poznania.
Antropolożka społeczna, animatorka kultury, współtwórczyni Mobilnego Dom Kultury Wilczak i autorka projektów artystycznych na poznańskim Szelągu. Katarzyna Wala to Poznanianka, która działa na rzecz społeczności lokalnych i równości.
Jako rzeczniczka dialogu międzypokoleniowego, tropi zapomniane tradycje. Zainicjowała odrodzenie poznańskiego zwyczaju Parad Sobótkowych na Warcie. Popularyzatorka herstorii. Twórczyni ruchu Bloomerki – grupa rekonstrukcji herstorycznej, który poprzez pierwsze kobiece spodnie i rower przypomina o dwóch XIX-wiecznych symbolach emancypacji kobiet. Współtwórczyni patchworkowego Kolektywu Spódnica Wolności/Skirt of Life promującego symbol kobiecej solidarności. Autorka wystaw i instalacji na poznańskich podwórkach. Mama Wiktorii i Kai, z którymi na rowerze przemierza świat. O sobie mówi: “Moja potrzeba tworzenia wynika z obserwacji rzeczywistości i rodzących się potrzeb. Kiedy widzę, że coś nie działa, zastanawiam się, jak mogę to naprawić. Wyrażam siebie poprzez działanie. Współtworzenie. Czasami jestem iskrą, która rozpala ogień a czasami tą, która podtrzymuję żar.”
Tworząc kampanię społeczną, Poznań chce zaprosić odbiorców do poznania historii o silnych, niezależnych i wyjątkowych, choć niekiedy nie zawsze powszechnie znanych Mieszkankach.
Chcemy, by o tym co robią niezwykłego w naszym mieście dowiedzieli się wszyscy. Są odważne, mądre i aktywne. Akcja społeczna “Poznanianki” ma pokazać je same i ich sukcesy, jako przykład, inspirację i zachętę dla innych do bycia takimi, jak One.
Więcej o akcji można przeczytać na specjalnej stronie internetowej – Poznaj Poznanianki 2022 (poznan.pl/poznanianki).
Filmy o pozostałych Poznaniankach można obejrzeć na platformie wideo miasta Poznania – Video Poznań (video.poznan.pl).
Film dostępny z napisami: Polski