Zamek Cesarski 44s
Zamek przy ul. Święty Marcin to jeden z najważniejszych zabytków miasta. Jest zlokalizowany w centrum, przy ulicy Święty Marcin.
Zamek Cesarski w Poznaniu
Historia Zamku sięga przełomu XIX i XX wieku. Był istotnym elementem planowanej Dzielnicy Cesarskiej, czyli nowych zabudowań powstających dzięki odejściu od traktowania Poznania jako miasta-twierdzy.
Zamek został zaprojektowany przez berlińskiego architekta Franza Schwechtena i wzniesiony w latach 1905-1910 jako siedziba ówczesnego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II. Był to monumentalny budynek utrzymany w stylu neoromańskim, co wynikało z przeświadczenia Wilhelma II o germańskim charakterze tego stylu.
Po zakończeniu I wojny światowej zamek przestał pełnić funkcję rezydencji cesarskiej. Podczas Powstania Wielkopolskiego, poznaniacy wykorzystali kuchnie znajdujące się w jego podziemiach do przyrządzania posiłków dla powstańców. W kolejnych latach mieściły się w nim różne instytucje, w tym urzędy i niektóre zakłady Uniwersytetu Poznańskiego.
Podczas II wojny światowej zamek dostosowano do roli rezydencji Adolfa Hitlera, w której urzędował również Artur Greiser, wyznaczony do roli naczelnika kraju Warty – Wartheland. Zmiany obejmowały między innymi wybicie nowego, reprezentacyjnego wyjścia i kompleksowy remont wnętrz.
Po wojnie początkowo pełnił rolę obozu jenieckiego dla niemieckich żołnierzy, następnie w kompleksie mieściły się koszary Ludowego Wojska Polskiego. Pomimo początkowych planów zburzenia budowli, mimowolnie kojarzącej się z okresem zaborów, ostatecznie po częściowej przebudowie pozostawiono ją do dziś.
CK Zamek
Obecnie zamkiem administruje Centrum Kultury Zamek, a budynek pełni rolę artystyczno-kulturalną. Mieszczą się w nim między innymi Centrum Sztuki Dziecka i Kino Pałacowe. Można również wziąć udział w zwiedzaniu historycznych wnętrz pałacu. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: CK Zamek (ckzamek.pl), na której można dowiedzieć się więcej o wydarzeniach kulturalnych w Zamku.
Film prezentuje widok z lotu dronem nad Zamkiem Cesarskim. Jego wykonanie było możliwe dzięki usługom świadczonym przez spółkę WCWI.
WCWI Sp. z o.o.
Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji Sp. z o.o. jest spółką, której jedynym udziałowcem jest miasto Poznań. Jednym z kluczowych elementów działalności spółki są działania na rzecz rozwoju Poznania i regionu. Jest to możliwe poprzez pozyskiwanie inwestorów i wsparcie procesów inwestycyjnych w Wielkopolsce. Celem spółki jest także rozwój przedsiębiorczości na terenie Poznania, w tym prowadzenie Poznańskiego Parku Technologiczno Przemysłowego.
Do licznych usług świadczonych przez WCWI zaliczają się również loty dronem. Ułatwiają one wykonywanie prac, które w normalnych warunkach są czasochłonne i mogą generować dodatkowe koszty. Dzięki usługom dronowym, inspekcje nieruchomości lub środowiskowe i audyty energetyczne budynków są prostsze niż kiedykolwiek.
Więcej informacji na temat usług dronowych jest dostępnych na stronie: Usługi dronem (drony.wcwi.poznan.pl).