Poznańscy rzemieślnicy – relacja z Design Festival 2023
“Poznańscy rzemieślnicy” to projekt mający na celu popularyzację rzemiosła jako jednego z unikatowych elementów budujących tożsamość Poznania. Został zainicjowany przez Fundację Made in Art w 2021 roku serią filmów o poznańskich pracowniach rzemieślniczych. W wydarzeniu weźmie udział kilkunastu rzemieślników z pracowni uczestniczących m.in. w poznańskim programie “Zaułek Rzemiosła”. Nierzadko są reprezentantami rodzinnych pracowni z wieloletnią tradycją, czasami to przedstawiciele ginących zawodów, w innych przypadkach – młodzi rzemieślnicy, których do pracy przyciągnęła chęć tworzenia unikatowych wyrobów. Łączy ich fakt, że w świecie szybkich wyborów oferują jakość i indywidualne rozwiązania.
“Poznańskie tradycje rzemieślnicze stanowią niezwykłą przestrzeń do budowania narracji o mieście, o jego korzeniach oraz tożsamości. Są wyrazem niematerialnego dziedzictwa naszego miasta. Poznańscy rzemieślnicy od początków kształtowali jego kulturowy krajobraz, mając wpływ na kształt kupiectwa dawnego miasta i wzbogacając jego kulturalną tkankę. Obecnie rzemiosło i jego twórcy stanowią o wyjątkowości Poznania” – mówi dyrektorka Festiwalu, Andżelika Jabłońska.
Rzemieślnicy na Poznań Design Festival
Już pierwszego dnia Festiwalu zadano pytanie: “Co dalej z rzemiosłem?”. O wyzwaniach, sukcesach i działaniach na rzecz rzemiosła w Polsce wypowiedziały się znawczynie tematu z: Muzeum Warszawskiej Pragi, Zamku Cieszyn, Urzędu Miasta Poznania, Poznańskiego Centrum Dziedzictwa oraz NÓW. Nowe rzemiosło. W drugiej rozmowie wzięli udział wyłącznie rzemieślnicy z Zaułka Rzemiosła. Przedstawili swoją perspektywę w dyskusji pod hasłem “Tradycje rzemieślnicze Poznania. Globalne wyzwania w mikroskali”.
Każdy festiwalowy dzień był okazją do spotkania z rzemieślnikami podczas warsztatów introligatorstwa, cukiernictwa, kaletnictwa, fotografii, ceramiki i szewstwa. Uczestnicy mieli wyjątkową możliwość przyjrzenia się pracy rzemieślników i sami spróbowali swoich sił w operowaniu konkretnymi technikami i narzędziami. W ramach otwartych pracowni rzemieślnicy oprowadzili gości po swoich warsztatach, podzielili się historią danego miejsca, opowiedzieli o tradycji, pokazali realia pracy i stosowane narzędzia oraz techniki. W swoje progi zaprosili m.in. pracownia lutnicza, szewska, introligatorska, ceramiczna, złotnicza i fotograficzna.
Poznańskim rzemieślnikom zostały też poświęcone dwie wystawy. Bohaterami zdjęć autorstwa Tomasza Plucińskiego jest sześciu rzemieślników uchwyconych podczas pracy. To zapis ich pasji i miłości do rzemiosła. Fotografie pozwalają zanurzyć się w świat ich pracowni, narzędzi i materiałów, jakimi się posługują, a także powstających obiektów. Wystawę można było oglądać w Starym Browarze. Z kolei w Galerii w Bramie zawisła wystawa Marcina Mutha “Tradycyjne rzemiosło a współcześni rzemieślnicy”, która powstała na zlecenie Miasta Poznania w ramach realizacji programu “Zaułek Rzemiosła”. Wernisaż był połączony z prezentacjami i kiermaszem rzemiosła.
Poznańscy Rzemieślnicy
Projekt “Poznańscy Rzemieślnicy” został zainicjowany i zrealizowany przez Fundację Made In Art. Jest tworzony we współpracy z Poznańskim Centrum Dziedzictwa oraz Zaułkiem Rzemiosła (poznan.pl).
Poznańscy rzemieślnicy to cykl reportaży z wybranych pracowni rzemieślniczych, które działają na terenie Poznania i od lat są związane z naszym miastem. Celem serii jest wprowadzenie odbiorców w przebieg procesu twórczego, a także pokazanie im potencjału i zaplecza lokalnych twórców. To także próba przybliżenia technik wytwórczych oraz materiałów, z których korzystają w swojej codziennej pracy przedstawiciele różnych zawodów rzemieślniczych.
Koordynacja projektu: Andżelika Jabłońska
Produkcja: Fundacja Made In Art
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Facebook: Poznańscy rzemieślnicy (facebook.com)
Instagram: poznanscy_rzemieslnicy
Więcej o projekcie: Poznańscy Rzemieślnicy (poznanscyrzemieslnicy.pl).