Plac Kolegiacki – historyczne serce miasta 41s
Plac Kolegiacki to historyczne serce Poznania. Znajduje się w centrum miasta, w bliskim sąsiedztwie Kolegiaty Jezuickiej oraz jednej z najstarszych budowli Poznania – Kościoła Farnego. Plac ten ma bogatą historię, sięgającą wielu wieków.
Historia – jeszcze przed placem
Plac zawdzięcza swoją nazwę nieistniejącej już kolegiacie św. Marii Magdaleny, która była najważniejszym kościołem lewobrzeżnego Poznania oraz najwyższą sakralną budowlą w Polsce. Początek budowy świątyni wzmiankowany w źródłach kapitulnych datowany jest na 1263 rok, a zakończenie budowy kościoła gotyckiego na 1388 rok.
Według zapisów kronik miejskich wysokość wieży kolegiaty św. Marii Magdaleny, aż do wierzchołka hełmu, sięgała 114 m (była wyższa od mierzącej 96 katedry Notre Dame w Paryżu). Wybudowany z wielkim rozmachem kościół był przez wieki powodem do dumy dla mieszkańców. To tu odbywały się główne uroczystości sakralne w mieście i tu chowano najznamienitszych poznaniaków. Okres świetności kolegiaty przypadający na XV wiek łączy się z okresem potęgi Poznania.
Niestety, kolegiata nie przetrwała do czasów współczesnych. W 1773 roku uszkodziło ją uderzenie pioruna. Kilka lat później, podczas próby naprawy zniszczeń runęła jedna ze ścian budynku. Ostatecznie plany odbudowy kolegiaty przekreślił pożar, który w 1780 roku strawił resztki budynku. Zrujnowaną kolegiatę rozebrano na przełomie XVIII i XIX wieku.
Plac Kolegiacki – nowe oblicze
Kilka lat temu, plac Kolegiacki przeszedł gruntowną rewitalizację. Projekt ten miał na celu przywrócenie mu świetności i stworzenie przestrzeni atrakcyjnej dla mieszkańców i turystów. W ramach rewitalizacji przeprojektowano układ placu, przenosząc z niego parking samochodowy do wielopoziomowego parkingu na ul. Za Bramką. Zadbano o nasadzenia nowej roślinności i stworzenie nowej infrastruktury, m.in. fontanny, ławek i wyeksponowaniu zachowanych fragmentów historycznego bruku. Dzięki temu plac Kolegiacki stał się przyjemnym miejscem do spacerów i spotkań.
Obecnie plac Kolegiacki jest ważnym punktem w życiu miasta. Pełni funkcje reprezentacyjne i kulturalne, organizowane są tu różne imprezy, koncerty i wystawy. Często odbywają się one również na przyległym do niego wolnym dziedzińcu Urzędu Miasta, mieszczącym się w budynku dawnego Kolegium Jezuickiego. Jest to także doskonałe miejsce do podziwiania architektury i poznawania historii Poznania.
Plac Kolegiacki jest świadkiem przemian, jakie zaszły w Poznaniu na przestrzeni wieków. Dzięki staraniom o rewitalizację, odzyskał swoje piękno i staje się miejscem, gdzie współczesność spotyka się z historią, tworząc niepowtarzalny klimat tego zakątka miasta.
Film prezentuje widok z lotu drona na zrewitalizowany plac Kolegiacki. Jego wykonanie było możliwe dzięki usługom świadczonym przez spółkę WCWI.
WCWI Sp. z o.o.
Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji Sp. z o.o. jest spółką, której jedynym udziałowcem jest miasto Poznań. Jednym z kluczowych elementów działalności spółki są działania na rzecz rozwoju Poznania i regionu. Jest to możliwe poprzez pozyskiwanie inwestorów i wsparcie procesów inwestycyjnych w Wielkopolsce. Celem spółki jest także rozwój przedsiębiorczości na terenie Poznania, w tym prowadzenie Poznańskiego Parku Technologiczno Przemysłowego.
Do licznych usług świadczonych przez WCWI zaliczają się również loty dronem. Ułatwiają one wykonywanie prac, które w normalnych warunkach są czasochłonne i mogą generować dodatkowe koszty. Dzięki usługom dronowym, inspekcje nieruchomości lub środowiskowe i audyty energetyczne budynków są prostsze niż kiedykolwiek.
Więcej informacji na temat usług dronowych jest dostępnych na stronie: Usługi dronem (drony.wcwi.poznan.pl).