Muzeum Rogalowe w Poznaniu
W sercu Poznania, w jednej z zabytkowych kamieniczek Starego Rynku znajduje się Rogalowe Muzeum. Tradycja wypieku Rogali Świętomarcińskich utrzymywana jest w Poznaniu od ponad 150 lat. Ten słodki przysmak Poznaniaków wypiekany jest według ścisłej receptury.
W związku ze zbliżającymi się imieninami Marcina, których symbolem są rogale postanowiliśmy przyjrzeć się pracy Rogalowego Mistarza – Roberta Śliwki, który zdradził nam, jak powstają te słodkie smakołyki.
Ciasto trzeba dobrze zagnieść. Kiedy przestaje się kleić do rąk musimy je porządnie odgazować. Tutaj mamy do wyboru dwie techniki, jak zdradza Mistrz Rogalowy: albo musimy ciastem rzucić o stolnicę, albo mocno je uderzać. Po odgazowaniu ciasto rozwałkowujemy na grubość od 5 do 10 mm i wycinamy spore trójkąty (10-15 cm podstawa trójkąta, wysokość 30-35 cm).
Jak wiadomo najważniejsze w rogalu jest jednak jego nadzienie. Na początek biały mak, do którego dodajemy skórkę pomarańczową, kandyzowane czereśnie lub kandyzowany agrest, rodzynki, orzechy oraz biszkopty. Te ostatnie pomagają zagęścić nadzienie.
Na rozwałkowane trójkąty nakładamy sporo nadzienia, powinno aż wypływać na zewnątrz i zwijamy rogala. Pozwalamy mu odpocząć ok. 30 min i wkładamy do nagrzanego pieca do 140 st. C na ok. 30 minut.
Po upieczeniu rogala lukrujemy go i posypujemy orzeszkami. Tradycyjny Rogal Świętomarciński powinien ważyć do 250 g. Rogal jest tak duży, gdyż najważniejsze przy jego spożywaniu jest dzielenie się nim z innymi.
Opcje udostępniania Video ID: 1330 https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=1330&autoplay=false