“Toporzeł” Polski Teatr Tańca 9m 20s
Przepiękne górskie krajobrazy, z których wyrastają postaci tancerzy, skały, krzewy, surowość przyrody i jej siła, wszystko przeplata się ze sobą, podkreślając tym samym silne więzy miedzy naturą a człowiekiem. Tak wyglądał plan zdjęciowy filmowego przedsięwzięcia Polskiego Teatru Tańca pt. „Toporzeł”.
Inspiracją do projektu były rzeźby Stanisława Szukalskiego. W pracach tego – wywołującego silne emocje – artysty, pojawia się motyw ciała, widać napięcie mięśni, ruch, gest i ekspresję. Rzeźba powstaje z natury, której częścią jest człowiek – taki był interpretacyjny kod przedsięwzięcia.
Projekt „Toporzeł” powstał w Górach Izerskich, na terenie kopalni kwarcu “Stanisław” w Szklarskiej porębie. Karkonosze i Izery kryją w sobie tajemnice, są miejscem, gdzie magia miesza się z rzeczywistością, gdzie wciąż żyje historia legendarnego Ducha Gór.
“Toporzeł” był pokazywany na kilkunastu festiwalach filmowych: w USA, Kanadzie, Norwegii, Hiszpanii Meksyku, Grecji, Włoszech, Austrii, Australii i w Polsce.
scenariusz i reżyseria: Iwona Pasińska
muzyka: Henryk Mikołaj Górecki
zdjęcia: Marek Grabowski