Stypendia dla młodych twórców
Stypendia dla młodych twórczyń i twórców poznańskiego środowska artystycznego w roku 2023 otrzymują w tym roku:
MICHAŁ DROZDA (muzyka) – za talent, pracowitość i konsekwencję w tworzeniu nieoczywistych utworów w rolach gitarzysty, kompozytora i producenta
Jako kompozytor i instrumentalista poszukuje złotego środka między gitarową alternatywą i muzyką elektroniczną. W Poznaniu osobowość wszechobecna – nie tylko w roli członka zdobywającego coraz większe uznanie zespołu Niemoc, ale też jako gitarowy gość wielu innych wykonawców oraz znany z wielu klubów i scen didżej i realizator dźwięku.
JULIA HAZUKA (sztuki wizualne – film animowany) – w uznaniu dla wyraźnego własnego stylu, ponadprzeciętnych umiejętności warsztatowych (zarówno graficznych, jak i narracyjnych) oraz za fantastyczne poczucie humoru obecne w realizacjach filmowych kandydatki
Jej filmy okrążyły już kulę ziemską śladami najważniejszych festiwali kina animowanego, ale jej droga twórcza nie zakłada zamykania się w jednej formie twórczej – aktualnie studiuje malarstwo na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Ceniona również za działalność edukacyjną (warsztaty animacji w Centrum Sztuki Dziecka) oraz społeczną.
MARTA KACA (muzyka) – za interdyscyplinarne działania kuratorskie, artystyczne, edukacyjne oraz animacyjne
Jako że jest pracowniczką poznańskiej Ogólnopolskiej Szkoły Baletowej, zakres jej zainteresowań twórczych musi być odpowiednio eklektyczny – obejmuje teatr, taniec i sztuki wizualne. Pierwszoplanowa jest dla niej jednak muzyka, ze szczególnym uwzględnieniem nowych zjawisk muzyki współczesnej, którą eksploruje zarówno jako artystka, jak i jako naukowczyni. Niebagatelnym argumentem dla kapituły była również jej działalność edukacyjna, ukierunkowana m.in. na kształcenie słuchu dla osób pozbawionych edukacji muzycznej.
NIKODEM KLUCZYŃSKI (muzyka) – za bogaty dorobek artystyczny oraz liczne nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych
Kompozytor i instrumentalista (specjalność kontrabas), mimo młodego wieku laureat licznych konkursów kompozytorskich. Pole jego poszukiwań to szeroko pojęta muzyka współczesna i elektroniczna – w 2021 i 2022 roku echem odbiły się zarówno premiery jego utworów orkiestrowych, jak i dwóch płyt – solowej „Black Angel” oraz nagranej w składzie big bandu Piotra Scholza „Birds From Another Planet”. Obecnie pracuje nad kolejnym albumem wraz kolektywem Muizk NVA Lab.
KRZYSZTOF MĘTEL (sztuki wizualne) – za godną uwagi twórczość malarską oraz opiekę nad galerią Pani Domu
Trochę na przekór intermedialnym czasom głównym polem twórczych poszukiwań laureata jest malarstwo – jest absolwentem poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, ma na koncie liczne wystawy indywidualne i grupowe. Poza własną twórczością prezentuje również prace innych artystek i artystów w założonej wspólnie z Mateuszem Piestrakiem galerii Pani Domu przy ul. Niegolewskich na poznańskim Łazarzu.
MICHAŁ OBRĘBSKI – za bogate i różnorodne osiągnięcia kompozytorskie, animacyjne oraz popularyzatorskie, służące zarówno edukacji muzycznej, jak i lokalnej społeczności skupionej wokół Domu Tramwajarza
Gra solo, w zespołach i z gwiazdami muzyki pop. Gra na małych scenach i wielkich estradach festiwalowych. Gra niemal na wszystkich popularnych instrumentach, ale i na kilku mało popularnych (sitar, tabla). Wydał do tej pory trzy solowe płyty, komponuje, edukuje i przygotowuje się do otwarcia w Poznaniu własnego studia nagraniowego.
MILENA PIORUŃSKA (muzyka) – za talent, aktywność i konsekwencję w pracy, wybitne osiągnięcia i już – mimo młodego wieku – imponujący dorobek artystyczny
Jedna z największych nadziei polskiej sceny muzyki skrzypcowej – najlepszym dowodem tytuł „Młody Muzyk Roku” (2022) oraz możliwość reprezentowania Polski na konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków. A to tylko dwa z kilkudziesięciu grand prix, złotych medali i innych głównych nagród w konkursach organizowanych na całym świecie.
MICHAŁ SIKORSKI (teatr i film) – za szczególne osiągnięcia aktorskie, w tym nagrodę za Debiut na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także za wyróżniająca się osobowość sceniczną, prezentowaną na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu
Jego aktorski talent dostrzegła i doceniła wybitna reżyserka teatralna Maja Kleczewska – grał w realizowanych przez nią spektaklach „Hamlet” i „Ulisses”, zwracając uwagę nie tylko polskiej publiczności. Równolegle rozwija się jego kariera aktora filmowego – rola w filmie „Sonata” Bartosza Blashkego przyniosła mu znaczące nagrody festiwalowe, a także kolejne propozycje udziału w produkcjach filmowych i serialowych dostępnych w kinach i na platformach streamingowych.
JACEK SZYGENDA (muzyka) – za swobodę, pomysłowość i ironię, z jaką portretuje postpandemiczny świat w ramach konwencji hiphopowej
Pierwszy w historii poznańskich stypendiów raper! Już pierwsze nagrania pokazały nie tylko jego talent do szybkiego rymowania, ale też umiejętność wnikliwego i ironicznego spojrzenia na otoczenie z perspektywy bywalca wildeckich ulic i podwórek. Wprost z rapowego podziemia trafił na sceny Next Festu, Juwenaliów i Rap Stacji – to zapewne pierwszy krok do znacznie szerszej popularności jego błyskotliwych piosenek.
BARBARA ŻOŁNIERCZYK (muzyka) – za bogaty dorobek artystyczny i wybitne osiągnięcia konkursowe
Kolejna przedstawicielka poznańskiej sceny muzyki skrzypcowej – mimo młodego wieku występuje już jako solistka ze znaczącymi orkiestrami i wykonawcami muzyki klasycznej, w tym Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i Amadeusem.
Stypendia dla młodych twórców przyznawane są w Poznaniu już od 30 lat. Każda z osób uhonorowanych stypendium w tym roku otrzyma 12 000 złotych brutto.
Opcje udostępniania Video ID: 931 https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=931&autoplay=false