Zenon Dominiczak – Wielkopolskie Rodziny Katyńskie 2m 49s
Zapowiedź wywiadu z Zenonem Dominiczakiem, który opowiedział nam o swoim ojcu Janie Dominiczaku posterunkowym Policji w Pleszewie. W 1939 roku wybuch wojny przerwał ich szczęśliwe życie. Pleszewski posterunek został ewakuowany na rowerach do Warszawy, a podczas podróży policjanci 3 września zostali rozdzieleni od swoich rodzin. Wtedy widzieli się po raz ostatni. W 30 grudnia 1939 r. rodzina otrzymała długo wyczekiwaną wiadomość od Jana brzmiała: „Kochana Żono. Donoszę Ci, że jestem zdrów i przy życiu. Przebywam w Rosji w Ostaszkowie. Na odwrocie pod adresem jest mój adres, proszę o szybki odpis. Modlę się za Was. Kochający Cię mąż Dominiczak Jan.” Niestety, wraz z innymi policjantami Jan Dominiczak został zamordowany w Twerze w kwietniu 1940 roku, a pochowany w Miednoje. W czasie wojny jego żona Anna utrzymywała rodzinę z szycia .min. bluzek z jedwabiu ze spadochronów. Jej maszyna do szycia,cały czas sprawna, stoi w mieszkaniu Pana Zenona na honorowym miejscu. Projekt “Wielkopolskie Rodziny Katyńskie” to kontynuacja projektu „Poznańskie Rodziny Katyńskie”, a jego celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej z Wielkopolski. Projekt realizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Katyń w Poznaniu oraz Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Więcej informacji o projekcie tutaj.
Pełen zapis będzie dostępny na stronie internetowej Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej: historiamowiona.poznan.pl/katyn.
Poznańskie Archiwum Historii Mówionej
Film udostępniamy na Video Poznań (video.poznan.pl) dzięki uprzejmości Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej. Dzięki wywiadom ze świadkami historii, Archiwum utrwala żywe relacje z najważniejszych wydarzeń z historii Polski i naszego regionu.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: PAHM (historiamowiona.poznan.pl), na której można znaleźć pozostałe nagrania.
Film dostępny z napisami: