Skąd się wzięły klony jodły w Sudetach? – prof. Kowalkowski i prof. Barzdajn, WLTD UPP
Mamy już astronomiczne lato i wielu z nas zaraz wyruszy na wakacyjne wyprawy. Turyści wybierający malownicze szlaki w Karkonoszach i Górach Izerskich zapewne nie wiedzą, że gdyby nie poznańscy leśnicy, prawdopodobnie nie zobaczyli by po drodze jodły pospolitej. Jeszcze w latach 70 i 80 XX w., gatunek ten stanowił mniej niż 0,4% wszystkich drzew, a jego liczebność nieustannie malała. W latach 70. ubiegłego wieku do znanych przyczyn zaniku jodły dołączył proces jej zamierania. Nie ustalono jego jednoznacznej etiologii, ale głównym podejrzanym było zanieczyszczenie środowiska, wywołujące chorobę łańcuchową lub spiralną.
Kryzys jodły w Sudetach
Sudecka jodła potrzebowała pomocy, ponieważ jest istotnym elementem trwałości drzewostanu. Jest bardziej odporna na porywiste wiatry od świerku, który posiada płaski system korzeniowy. Jej obecność w górskich lasach pozwala więc ograniczyć szkodliwe działanie czynników klimatycznych i powstawanie rozległych obszarów pozbawionych drzew. Z jodłą związany jest też szereg gatunków roślin i zwierząt bezkręgowych (głównie owadów), które bez niej znikają z ekosystemów. Na jodle w Sudetach występują 43 gatunki porostów, a w Karkonoszach i w Masywie Śnieżnika 52 gatunki. Jeden nich jest endemitem sudeckim, 10 podlega ścisłej ochronie gatunkowej, a 17 gatunków znajduje się na liście roślin zagrożonych w Polsce. Z jodłą jest też związane około 30 gatunków grzybów, z których 6 jest na liście zagrożonych.
W końcu doszło do sytuacji, kiedy jeszcze istniejące egzemplarze jodły nie były w stanie samoistnie zachować i odtworzyć lokalnej populacji. „Większość dojrzałych biologicznie drzew występowała w rozproszeniu, co uniemożliwiało krzyżowe zapylanie i obradzanie pełnowartościowych nasion. W obecnych warunkach pozostawienie jodły samej sobie (ochrona bierna), oznacza dla niej wyrok śmierci” – pisał w 2006 prof. Władysław Barzdajn. Poznańscy leśnicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Zobaczcie, jak wyglądał ten kilkudziesięcioletni projekt!
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Film pojawił się na Video Poznań (video.poznan.pl) dzięki Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu. To uczelnia z ponad 100-letnią tradycją akademickich studiów rolniczo-leśnych oraz 70-letnią funkcjonowania jako autonomiczna jednostka. W swojej historii sięga do tradycji akademickich z roku 1870, kiedy to staraniem Augusta Cieszkowskiego powstała w Żabikowie pod Poznaniem Wyższa Szkoła Rolnicza im. Haliny.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dysponuje nowoczesną bazą naukowo-dydaktyczną, w której prowadzone są różnorodne, nowatorskie badania oraz odbywają się zajęcia, warsztaty, laboratoria dla studentów. Dzięki doskonałemu i unikalnemu wyposażeniu wielu jednostek w aparaturę nowoczesnej generacji możliwe jest prowadzenie projektów we współpracy z otoczeniem krajowym jak i zagranicznym, a proponowana oferta usługowa i badawcza może być realizowana na wielu płaszczyznach.
Zapraszamy do odwiedzenia:
- strony internetowej uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy (puls.edu.pl);
- kanału w serwisie YouTube: Uniwersytet … (youtube.com);
- Instagram: @up_poznan (instagram.com).
Film został zrealizowany w ramach projektu „Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.
Opcje udostępniania Video ID: https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=&autoplay=false