Meble poprawiające dobrostan – dr hab. Beata Fabisiak, WLiTD UPP
Współcześni projektanci mebli zwracają uwagę by były nie tylko użyteczne, ale by codzienne ich używanie wspierało dobrostan użytkowników. W jaki sposób? To właśnie badają naukowcy z Katedry Meblarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wspólnie ze specjalistami z uczelni artystycznych, medycznych i technicznych oraz samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych działających na rzecz dzieci w kilku krajach UE.
Eksperci pracują nad rozpoznaniem możliwości poprawy dobrostanu dzieci dzięki wykorzystaniu do projektowania mebli i wnętrz koncepcji projektowania sensorycznego. Elementy, z których składa się nasze bezpośrednie otoczenie, w tym meble oraz wystrój wnętrz, odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu naszych doświadczeń sensorycznych. Wybór kolorów, kształtów, faktur i materiałów w przestrzeni może znacząco wpływać na nastrój i percepcję.
Włączenie elementów sensorycznych, takich jak dźwięki, aromaty czy doświadczenia dotykowe, może dodatkowo wzmocnić praktykowanie uważności. „Doszliśmy do wniosku, że jeśli zaczniemy użytkować, a wcześniej projektować meble w sposób bardziej świadomy, nie skupiając się tylko i wyłącznie na zmyśle wzroku, ale na całej gamie odczuć fizycznych i psychicznych, rozwijać będziemy, jakże potrzebną w dzisiejszych czasach, uważność i wypełnimy również pewną niszę na rynku” – tłumaczy kierowniczka projektu, dr hab. Beata Fabisiak z Katedry Meblarstwa Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. „Takich produktów nie jest bowiem dużo. Zasadniczo prym wiodą tu tablice sensoryczne, które znaleźć można praktycznie w każdym kąciku dziecięcym w przestrzeni publicznej. Poza tym niewiele jest firm, które na zagadnienie to patrzą szerzej, już na etapie projektowym”.
W ramach projektu opracowany zostanie zestaw cyfrowych i tradycyjnych rozwiązań umożliwiających tworzenie mobilnych i modułowych aranżacji, w których wolontariusze, nauczyciele, opiekunowie będą mogli łatwiej i bardziej komfortowo prowadzić zajęcia integracyjne, relaksacyjne i terapeutyczne. Projekt ma budowę modułową, dzięki czemu, każda zainteresowana instytucja będzie mogła znaleźć w opracowanym katalogu rozwiązanie jak najlepiej dostosowane do jej obecnych potrzeb i możliwości. Na przykład są sytuacje, w których trzeba działać szybko, tu i teraz, wówczas inspiracją do działania będzie najniższy moduł (poziom podstawowy), który zawiera pomysły na angażujące aktywności np. artystyczne, nie wymagające dużych nakładów finansowych. W kontekście mebli, może być to tworzenie produktów w myśl zasady DIY (Do It Yourself), z dostępnych w danej chwili materiałów zastępczych. Działanie takie pozwoli na aktywizowanie i oderwanie myśli najmłodszych od traumatycznych zdarzeń, a przy okazji może też po prostu poprawić wygląd danego miejsca.
„Drugi poziom rozwiązań, które mogą być przydatne w sytuacji, gdy dysponujemy większym budżetem, zasobami i mamy więcej czasu, dotyczy wprowadzania do przestrzeni sensorycznych mebli i roślin np. opracowanej przez nas skrzyni do samodzielnej uprawy ziół i kwiatów, umożliwiającej wspólną pracę zarówno dzieciom, jak i osobom starszym czy osobom poruszającym się na wózku. Innym rozwiązaniem są sensoryczne fronty meblowe, stworzone wspólnie z partnerami z Estonii. Umożliwiają one dzieciom przesuwanie elementów przedstawiających planety Układu Słonecznego. Oprócz funkcji edukacyjnej wyciszają, rozwijają motorykę i wyobraźnię małych użytkowników mebli. Poziom trzeci skupia się już na produktach cyfrowych, wykorzystaniu sensorów i wirtualnej rzeczywistości by wspierać koncentrację i relaksację, pomagać dzieciom prawidłowo wykonywać ćwiczenia oddechowe, czy umożliwiać współprojektowanie przyjaznych sensorycznie mebli i wnętrz” – mówi naukowczyni.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Film pojawił się na Video Poznań (video.poznan.pl) dzięki Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu. To uczelnia z ponad 100-letnią tradycją akademickich studiów rolniczo-leśnych oraz 70-letnią funkcjonowania jako autonomiczna jednostka. W swojej historii sięga do tradycji akademickich z roku 1870, kiedy to staraniem Augusta Cieszkowskiego powstała w Żabikowie pod Poznaniem Wyższa Szkoła Rolnicza im. Haliny.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dysponuje nowoczesną bazą naukowo-dydaktyczną, w której prowadzone są różnorodne, nowatorskie badania oraz odbywają się zajęcia, warsztaty, laboratoria dla studentów. Dzięki doskonałemu i unikalnemu wyposażeniu wielu jednostek w aparaturę nowoczesnej generacji możliwe jest prowadzenie projektów we współpracy z otoczeniem krajowym jak i zagranicznym, a proponowana oferta usługowa i badawcza może być realizowana na wielu płaszczyznach. Zapraszamy do odwiedzenia:
- strony internetowej uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy (puls.edu.pl);
- kanału w serwisie YouTube: Uniwersytet … (youtube.com);
- Instagram: @up_poznan (instagram.com).
Film został zrealizowany w ramach projektu „Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.