Konsumenci projektują żywność – dr Anna Wielicka-Regulska i in., WE UPP
Jak dobrze zrozumieć potrzeby konsumentów? Może po prostu najlepiej zapytać ich o opinię?
Wypracowanie właśnie takiego optymalnego modelu współpracy było celem projektu EIT Food RIS Consumer Engagement Labs, wdrażanego przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podjęto współpracę z konsumentami, aby lepiej poznać ich potrzeby i doświadczenia, a jednocześnie zaangażować w tworzenie produktów żywnościowych od podstaw. Nową jakością takiego procesu kreacji był fakt, że uczestnicy warsztatów pracowali razem z przedstawicielami poszczególnych ogniw łańcucha żywnościowego – producentem (Folwark Wąsowo), dystrybutorem (Gminne Składy) oraz startupem biotechnologicznym (Cofactor) a nawet organizacją pozarządową działającą na rzecz transferu technologii (Poznański Park Naukowo-Technologiczny). Wszystko po to, aby wskazać jak powinien smakować, oddziaływać na organizm, wyglądać a nawet w jakim opakowaniu powinien być sprzedawany idealny dla tej grupy produkt spożywczy
„Angażowanie konsumentów w procesy badawcze to przyszłość przy tworzeniu innowacji. Ten akurat projekt skupiał się na potrzebach żywieniowych osób starszych. To grupa, która nie tylko rośnie w siłę na rynku, ale otwarta jest również na zmianę nawyków żywieniowych. Dlatego poprosiliśmy właśnie seniorów do współpracy przy poszukiwaniu nowych produktów i formuł na produkty żywnościowe” – mówi dr Anna Wielicka-Regulska, kierowniczka EIT Food RIS Consumer Engagement Labs z ramienia UPP. „Wykorzystywaliśmy techniki kreatywnego myślenia, pozwalające na generowanie ciekawych pomysłów oraz ‘łamanie’ dotychczasowych utartych przekonań. Były one dla seniorów nowością, jednak pozwoliły im na uwolnienie swojego twórczego potencjału!” – dodaje dr Elżbieta Goryńska-Goldmann, moderatorka projektu.
Po dwóch dniach warsztatów grupy uczestników prezentowały przedsiębiorstwom dziewięć wyselekcjonowanych koncepcji produktowych, rywalizujących o miano tej, która zdaniem specjalistów okaże się najbardziej zachęcająca dla innych potencjalnych klientów. „Jako społeczeństwo powinniśmy zmienić nasze wyobrażenie o ludziach starszych. Są to w większości osoby otwarte, mają duże doświadczenie zawodowe i życiowe, chętnie dzielą się wiedzą i są aktywne. I w kategoriach społecznych, i rynkowych tkwi w nich bardzo duży potencjał” – wyjaśnia dr Michał Gazdecki, moderator EIT Food RIS Consumer Engagement Labs. Jaki produkt powstał z tego wyjątkowego projektu?
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Film pojawił się na Video Poznań (video.poznan.pl) dzięki Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu. To uczelnia z ponad 100-letnią tradycją akademickich studiów rolniczo-leśnych oraz 70-letnią funkcjonowania jako autonomiczna jednostka. W swojej historii sięga do tradycji akademickich z roku 1870, kiedy to staraniem Augusta Cieszkowskiego powstała w Żabikowie pod Poznaniem Wyższa Szkoła Rolnicza im. Haliny.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dysponuje nowoczesną bazą naukowo-dydaktyczną, w której prowadzone są różnorodne, nowatorskie badania oraz odbywają się zajęcia, warsztaty, laboratoria dla studentów. Dzięki doskonałemu i unikalnemu wyposażeniu wielu jednostek w aparaturę nowoczesnej generacji możliwe jest prowadzenie projektów we współpracy z otoczeniem krajowym jak i zagranicznym, a proponowana oferta usługowa i badawcza może być realizowana na wielu płaszczyznach. Zapraszamy do odwiedzenia:
- strony internetowej uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy (puls.edu.pl);
- kanału w serwisie YouTube: Uniwersytet … (youtube.com);
- Instagram: @up_poznan (instagram.com).
Film został zrealizowany w ramach projektu „Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.