Janusz Mizerny – Tajemnice systemu kaucyjnego i wędrówki śmieci z naszych koszy
Czy 1 stycznia 2025 roku będzie przełomowym dniem w gospodarce odpadami? Raczej nie, ale to wówczas zacznie obowiązywać tzw. ustawa kaucyjna. Sprzedawcy będą zobowiązani pobierać opłatę za wybrane opakowania, ale również przyjmować je od klientów do skupu. O nadziejach związanych z ustawą, ale również o jej niedoskonałościach opowiada Janusz Mizerny, który od 15 lat zajmuje się ekologią i edukowaniem z zakresu ekologii.
To już 5 odcinek naszego podkastu Masz wpływ. To cykl rozmów, do których zaprosiliśmy osoby na co dzień zajmujące się środowiskiem, klimatem, przyrodą, odpadami i edukacją ekologiczną. Tym razem Mikołaj Basiński zaprosił do mikrofonu Janusza Mizernego, który opowiada o zaletach i wadach systemu kaucyjnego.
Gość piątego odcinka podkastu — w opłatach za najpopularniejsze opakowania szklane, plastikowe i puszki — widzi szansę na czystsze środowisko. Dodaje zarazem, że nie zrozumiałe jest dla niego nieobjęcie systemem kaucyjnym niewielkich butelek wykorzystywanych np. w sprzedaży alkoholu (potocznie nazywanych małpkami). — Gdyby były obłożone dodatkową opłatą, to dosyć szybko byśmy się nauczyli, że nie ma sensu ich wyrzucać, bo to wyrzucanie pieniędzy gdzieś w trawę — mówi.
W Masz wpływ Janusz Mizerny wyjaśnia również czym są PSZOK-i i jaką rolę w systemie gospodarowania odpadami pełnią instalacje termicznego przetwarzania. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Podcast “Masz wpływ!”
“Masz wpływ!” to podcast ekologiczny nagrywany w ramach projektu “Z kulturą o odpadach”. Jest realizowany przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania we współpracy z Estradą Poznańską. Z jego pomocą staramy się przybliżyć zasady właściwego pozbywania się niepotrzebnych rzeczy. Zależy nam na zrozumieniu potrzeby i wykształceniu umiejętności ograniczania powstawania odpadów, nadawania przedmiotom drugiego życia, a ostatecznie prawidłowej segregacji i recyklingu odpadów, tak aby stały się surowcami do ponownego wykorzystania. Chcemy pokazać rolę recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym w ochronie zasobów przyrody. Zachęcamy do wspólnego działania i zapraszamy do wysłuchania naszych rozmów.
Dowiedz się więcej o podcaście w artykule na stronie internetowej poznan.pl/odpady
Film dostępny z napisami:Opcje udostępniania Video ID: 1248 https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=1248&autoplay=false