Nawóz “własnej roboty”? – prof. Grzebisz, WROiB UPP
Zmiany klimatu i uwarunkowań społecznych sprawiają, że przed rolnictwem stają coraz większe wyzwania. Z jednej strony, problemem jest walka z dotkliwymi suszami, która wymaga poszukiwania sposobów na utrzymanie żyzności gleb. Z drugiej, rolnikom dokuczają też przerwane łańcuchy dostaw, powodujące mocny wzrost cen maszyn czy nawozów.
Specjaliści poszukują więc optymalizacji procesu nawożenia. Odpowiedzią są powstające w Polsce biogazownie, które:
- pozwalają zagospodarować odpady organiczne (zmniejszając liczbę tego co wcześniej trafiłoby na śmietnik),
- produkują biogaz („zielone” źródła energii, alternatywne dla ropy czy węgla),
- wytwarzają także poferment (materiał, który możemy poddać recyklingowi).
Poznańscy naukowcy przeanalizowali możliwość wykorzystania blisko 20 rodzajów tego produktu ubocznego biogazowni. Czy drogie nawozy możemy stworzyć lokalnie, stosując również tzw. podwójny recykling i zagospodarowując niepotrzebne odpady, a jednocześnie wspomagając wzrost uprawianych roślin? Wyjaśnia to w filmie prof. Witold Grzebisz z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Film pojawił się na Video Poznań (video.poznan.pl) dzięki Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu. To uczelnia z ponad 100-letnią tradycją akademickich studiów rolniczo-leśnych oraz 70-letnią funkcjonowania jako autonomiczna jednostka. W swojej historii sięga do tradycji akademickich z roku 1870, kiedy to staraniem Augusta Cieszkowskiego powstała w Żabikowie pod Poznaniem Wyższa Szkoła Rolnicza im. Haliny.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dysponuje nowoczesną bazą naukowo-dydaktyczną, w której prowadzone są różnorodne, nowatorskie badania oraz odbywają się zajęcia, warsztaty, laboratoria dla studentów. Dzięki doskonałemu i unikalnemu wyposażeniu wielu jednostek w aparaturę nowoczesnej generacji możliwe jest prowadzenie projektów we współpracy z otoczeniem krajowym jak i zagranicznym, a proponowana oferta usługowa i badawcza może być realizowana na wielu płaszczyznach. Zapraszamy do odwiedzenia:
- strony internetowej uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy (puls.edu.pl);
- kanału w serwisie YouTube: Uniwersytet … (youtube.com);
- Instagram: @up_poznan (instagram.com).
Film został zrealizowany w ramach projektu „Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.
Opcje udostępniania Video ID: https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=&autoplay=false