Lody z brzydkich buraków? – prof. Joanna Kobus-Cisowska, WNŻ UPP
Co można zrobić z dorodnego buraka? Na przykład wegetariańskie carpaccio. A z warzywnych odpadków? Nawóz w biogazowni. No tak, a co można zrobić z buraków tak brzydkich, że nikt nie chce kupić? Może pyszne lody?
Buraki ćwikłowe są dobrym źródłem witamin, przeciwutleniaczy, a także błonnika. Powodują obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zapobiegają też rozwojowi niektórych chorób sercowo-naczyniowych. Nie są jednak szczególnie popularne: stanowią jedynie 3 ze średnio 110 kilogramów warzyw zjadanych rocznie przez przeciętnego Polaka. Zawierają też dużo wody, dlatego podczas nieprawidłowego przechowywania są narażone na więdnięcie, kurczenie i psucie. Sporo buraków po prostu się wyrzuca, jeszcze zanim trafią do sklepu.
Rozwiązanie problemu buraka?
Naukowcy z Wydziału Nauk i Żywności i Żywienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu postanowili znaleźć recepturę lodów z buraków. Ich celem jest uratowanie wartościowych i wciąż zdatnych do spożycia buraków, a jednocześnie stworzyć smak, strukturę i zapach lodów. Dodatkowo, chcą wzbogacić je o probiotyczne składniki korzystne dla naszego organizmu.
„Opracowaliśmy całą procedurę pozyskiwania takich lodów we współpracy z przedsiębiorcą.” – mówi kierowniczka projektu, prof. dr hab. Joanna Kobus-Cisowska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej. „Stworzyliśmy też nową dedykowaną zamrażarkę płytową, gdzie jako chłodziwo, mogące mieć bezpośredni kontakt z produktem spożywczym, zastosowano nietoksyczną ciecz, będącą pochodną soli potasowej. Tak przygotowany proces produkcji umożliwia pozyskiwanie lodów z całych buraków, włącznie ze skórką”.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Film pojawił się na Video Poznań (video.poznan.pl) dzięki Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu. To uczelnia z ponad 100-letnią tradycją akademickich studiów rolniczo-leśnych oraz 70-letnią funkcjonowania jako autonomiczna jednostka. W swojej historii sięga do tradycji akademickich z roku 1870, kiedy to staraniem Augusta Cieszkowskiego powstała w Żabikowie pod Poznaniem Wyższa Szkoła Rolnicza im. Haliny.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dysponuje nowoczesną bazą naukowo-dydaktyczną, w której prowadzone są różnorodne, nowatorskie badania oraz odbywają się zajęcia, warsztaty, laboratoria dla studentów. Dzięki doskonałemu i unikalnemu wyposażeniu wielu jednostek w aparaturę nowoczesnej generacji możliwe jest prowadzenie projektów we współpracy z otoczeniem krajowym jak i zagranicznym, a proponowana oferta usługowa i badawcza może być realizowana na wielu płaszczyznach.Zapraszamy do odwiedzenia:
- strony internetowej uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy (puls.edu.pl);
- kanału w serwisie YouTube: Uniwersytet … (youtube.com);
- Instagram: @up_poznan (instagram.com).
Film został zrealizowany w ramach projektu „Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”.Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.
Opcje udostępniania Video ID: https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=&autoplay=false