Panele z włókien konopnych – Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP
Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że będziemy dążyli do stosowania gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli wytwarzania jak najmniejszej ilości odpadów i produktów ubocznych, a ponownego wykorzystywania tego, co może nam jeszcze posłużyć. Pokolenia przyszłości będą odchodzić od produktów jednorazowych, na rzecz tego co nie zniszczy się po roku czy dwóch. W cenie znajdą się rozwiązania sprytne i przystępne, z wykorzystaniem nowych technologii, takich jak inteligentne biotworzywa.
Prace nad tymi rozwiązaniami już trwają na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Czy da się zbudować trwałe domy z roślin? Czy można zagospodarować odpady, wytwarzane w istniejących procesach technologicznych? To możliwe. Naukowcy opracowali już wiele wariantów materiałów, z wykorzystaniem elementów roślinnych, w tym konopi. Opowiadają o nich prof. Radosław Mirski, dr Joanna Walkiewicz i mgr inż. Marcin Kuliński z Katedry Mechanicznej Technologii Drewna UPP.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Film pojawił się na Video Poznań (video.poznan.pl) dzięki Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu. To uczelnia z ponad 100-letnią tradycją akademickich studiów rolniczo-leśnych oraz 70-letnią funkcjonowania jako autonomiczna jednostka. W swojej historii sięga do tradycji akademickich z roku 1870, kiedy to staraniem Augusta Cieszkowskiego powstała w Żabikowie pod Poznaniem Wyższa Szkoła Rolnicza im. Haliny.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dysponuje nowoczesną bazą naukowo-dydaktyczną, w której prowadzone są różnorodne, nowatorskie badania oraz odbywają się zajęcia, warsztaty, laboratoria dla studentów. Dzięki doskonałemu i unikalnemu wyposażeniu wielu jednostek w aparaturę nowoczesnej generacji możliwe jest prowadzenie projektów we współpracy z otoczeniem krajowym jak i zagranicznym, a proponowana oferta usługowa i badawcza może być realizowana na wielu płaszczyznach.
Zapraszamy do odwiedzenia:
- strony internetowej uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy (puls.edu.pl);
- kanału w serwisie YouTube: Uniwersytet … (youtube.com);
- Instagram: @up_poznan (instagram.com).
Film został zrealizowany w ramach projektu „Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.
Opcje udostępniania Video ID: https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=&autoplay=false