Rozwój Polski a zmiany emisji gazów cieplarnianych – dr Natalia Genstwa, Wydział Ekonomiczny UPP
Dr Natalia Genstwa z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu postanowiła przyjrzeć się polskim regionom/województwom. Zbadała relacje pomiędzy rozwojem gospodarczym a emisją gazów cieplarnianych. Analiza dotyczyła lat 2006 – 2019. Zakładała zbadanie, jak rozwój gospodarczy wpływa na środowisko oraz wskazanie gospodarczych determinantów zmian szkodliwych emisji
Przez setki lat panowało przekonanie, że człowiek może podporządkować sobie przyrodę, a dobra naturalne są po to, żeby zaspokoić potrzeby człowieka. Z biegiem czasu zauważono jednak, że rozwój gospodarczy nie powinien nieść szkód dla środowiska, ponieważ zarówno gospodarka, jak i społeczeństwo w ostateczności są całkowicie od niego zależne. Już pod koniec XX wieku zauważono, że konieczne są globalne zmiany, które nie będą potęgować rabunkowej gospodarki na naturze. Obecnie stoimy przed wyzwaniami związanymi z nadmiarem zanieczyszczeń i podnoszeniem się temperatury na Ziemi. To prowadzi do nagłych zjawisk, takich jak powodzie, susze, pożary i tornada.
Badania dr Genstwy niosą ze sobą ciekawe wnioski. Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym opowiada o wynikach swojej pracy.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Film pojawił się na Video Poznań (video.poznan.pl) dzięki Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu. To uczelnia z ponad 100-letnią tradycją akademickich studiów rolniczo-leśnych oraz 70-letnią funkcjonowania jako autonomiczna jednostka. W swojej historii sięga do tradycji akademickich z roku 1870, kiedy to staraniem Augusta Cieszkowskiego powstała w Żabikowie pod Poznaniem Wyższa Szkoła Rolnicza im. Haliny.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dysponuje nowoczesną bazą naukowo-dydaktyczną, w której prowadzone są różnorodne, nowatorskie badania oraz odbywają się zajęcia, warsztaty, laboratoria dla studentów. Dzięki doskonałemu i unikalnemu wyposażeniu wielu jednostek w aparaturę nowoczesnej generacji możliwe jest prowadzenie projektów we współpracy z otoczeniem krajowym jak i zagranicznym, a proponowana oferta usługowa i badawcza może być realizowana na wielu płaszczyznach.
Zapraszamy do odwiedzenia:
- strony internetowej uczelni: Uniwersytet Przyrodniczy (puls.edu.pl);
- kanału w serwisie YouTube: Uniwersytet … (youtube.com);
- Instagram: @up_poznan (instagram.com).
Film został zrealizowany w ramach projektu „Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.
Opcje udostępniania Video ID: https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=&autoplay=false