Włodzimierz Dusiewicz – opowieść o reżyserze Macieju Sieńskim (1915-1999)
Włodzimierz Dusiewicz, znany reżyser filmów dokumentalnych, powstaniec warszawski, dzieli się swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat pracy nad filmem “Zbrodnia katyńska” z 1991 roku, wyreżyserowanym przez Macieja Sieńskiego. Opowiada o tym, jak osobiste doświadczenia rodziny zaważyły na jego zaangażowaniu w temat. Jego ojciec, Władysław Dusiewicz, został ranny w obronie Brześcia w czasie II wojny światowej. Wywieziony pociągiem na wschód został zamordowany po drodze w okolicach Mińska. Maciej Sieński natomiast brawurowo uciekł z pociągu do Ostaszkowa, jego towarzysze podróży zginęli – ich nazwiska zobaczył później na liście katyńskiej. Obiecał sobie, że jeśli przeżyje wojnę uwieczni ich historię w filmie. Projekt “Wielkopolskie Rodziny Katyńskie” to kontynuacja projektu “Poznańskie Rodziny Katyńskie”, a jego celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej z Wielkopolski. Projekt realizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Katyń w Poznaniu oraz Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Więcej informacji o projekcie tutaj.
Pełen zapis będzie dostępny na stronie internetowej Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej: historiamowiona.poznan.pl/katyn.
Poznańskie Archiwum Historii Mówionej
Film udostępniamy na Video Poznań (video.poznan.pl) dzięki uprzejmości Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej. Dzięki wywiadom ze świadkami historii, Archiwum utrwala żywe relacje z najważniejszych wydarzeń z historii Polski i naszego regionu.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: PAHM (historiamowiona.poznan.pl), na której można znaleźć pozostałe nagrania.
Film dostępny z napisami:Opcje udostępniania Video ID: 1075 https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=1075&autoplay=false