„O dzieleniu” w Muzeum Narodowym
„O dzieleniu. Sztuka na granicy (polsko-niemieckiej)” czynna w Muzeum Narodowym do 17.12.2023
[ z opisu wystawy na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu ]Granice są konstruowane przez ludzi i dla ludzi; mają moc wykluczania i wskazywania, kto jest tym Innym, tym Obcym, który musi pozostać poza linią podziału. Powstają poprzez rysowanie linii na mapach w miejscach wskazanych przez tych, którzy są aktualnie przy władzy. Stanowią efekt współpracy rządzących polityków i kartografów. Tzw. granice naturalne nie istnieją – mimo że często przebiegają na rzekach czy pasmach górskich.
Nie dziwi więc, że artyści i artystki czują potrzebę kwestionowania granic i kontrolujących je organów. W ten właśnie sposób narodził się nurt zwany border art, który jest definiowany jako sztuka powstająca na granicy, wobec granicy, a także przeciwko granicy. Samo pojęcie border art powstało w latach 80. XX w. jako określenie sztuki zorientowanej na tematykę granicy amerykańsko-meksykańskiej. Z czasem termin ten zaczął być stosowany do opisu wszelkich działań artystycznych związanych z granicami, niezależnie od użytych mediów i gatunków artystycznych.
Kuratorki wystawy: Marta Smolińska i Burcu Dogramaci
Video: Agnieszka Nawrocka / Wydawnictwo Miejskie Posnania
Film dostępny z napisami: PolskiOpcje udostępniania Video ID: 1040 https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=1040&autoplay=false