Idą! Do dzisiaj ich słyszę – wspomnienie Barbary Zielazek- Kobylańskiej
Urodzona w 1922 r., przed wojną była mieszkanką Poznania. Mieszkała przy ul. Bukowskiej na wysokości koszar, pracowała w biurze sprzedaży witraży Morawskiego. W czasie okupacji miała kontakt z członkami Narodowej Organizacji Bojowej. Jeden z liderów NOB Marian Frankowski (“Maryś”) był jej narzeczonym. Pani Basia była świadkiem aresztowań wśród członków konspiracji. Potem nosiła paczki dla Marysia do Fortu VII. Frankowski i inni jego towarzysze zostali straceni w Poznaniu i Berlinie. Po 1942 r. Barbara Zielazek została wywieziona do Jarocina do szwalni niemieckich mundurów. Tam doczekała końca wojny, potem dzięki pomocy rosyjskich oficerów wróciła do Poznania.
Pełen zapis dostępny na stronie internetowej Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej: tutaj
Poznańskie Archiwum Historii Mówionej
Film udostępniamy na Video Poznań (video.poznan.pl) dzięki uprzejmości Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej. Dzięki wywiadom ze świadkami historii, Archiwum utrwala żywe relacje z najważniejszych wydarzeń z historii Polski i naszego regionu.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: PAHM (historiamowiona.poznan.pl), na której można znaleźć pozostałe nagrania.
Film dostępny z napisami:Opcje udostępniania Video ID: 987 https://video.poznan.pl/player/build_poznanpl/index.html?id=987&autoplay=false